Weather Kusadasi
°C

TARİHÇE

Sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Kuşadası'nın tarihinin çok renkli olduğu kaçınılmaz.

M.Ö. 3000 yıllarında Lelegler, M.Ö. 11.yy'da Aioller, M.Ö. 9. yy'da İonlar bölgede hakim oldu. Büyük Menderes ve Gediz ırmakları arasında kalan alan, antik çağlarda İonia adını aldı. Tüccar ve denizci olan İonlar denizaşırı ticaret sayesinde kısa zamanda zengin ve üstün bir politik güç ile 'İon Kolonileri' adını alan 12 şehir kurdu.

Kuşadası, antik çağlarda Anadolu'nun Akdeniz'e açılan başlıca limanlarından biri idi. O devirde Neopolis adı ile anılıyordu. M.Ö. 7.yy'da başkentleri Sardes olan Lidyalılar yöreye hakim oldu. 

M.Ö. 546'da başlayan Pers hakimiyeti, M.Ö. 334'de Büyük İskender'in tüm Anadolu'yu ele geçirmesine kadar devam etti. Bundan sonra Anadolu'da Yunan medeniyeti ile yerli Anadolu medeniyetinin sentezi olarak yepyeni bir çağ, yepyni bir sanat ve kültür anlayışı hakim oldu ve bu çağ "Helenistik Çağ" adı ile anıldı. Efes, Milet, Priene ve Didim bu devrin en ünlü şehirleridir.

M.Ö. 2.yy'da Romalılar yörede egemenlik kurdu. Hristiyanlığın ilk yıllarında, Meryem Ana'nın ve havarilerinden St. Jean'ın Efes'e gelip yerleşmesi ile burası bir dini merkez haline geldi. Miletus da Hristiyanlık çağında Piskoposluk merkezi oldu. Bizans Çağında "Ania" adı ile anıldı. Kuşadası, orta çağda korsanlar tarafından kullanılan bir liman oldu. 15. yy'da, Venedikliler ve Cenevizliler zamanında şehir, "Scala Nuova" adını aldı. 

1086'da I. Süleymanşah'ın bölgeyi Selçuk Devleti'ne katması ile Türk egemenliği başladı. Bölge, bu devirde kervan yollarının Ege'ye açılan bir ihraç kapısı oldu. Ancak Selçuk Devleti'nin egemenliği I.Haçlı Seferleri nedeniyle kısa sürdü ve yeniden Bizans'ın eline geçti. Bizanslılar için önemli bir askeri üs görevini yapan Güvercin Ada, 1834 yılında büyük bir yenileme gördü ve ünlü kalesi yapıldı. "Kuşadası" adı bu kaleden gelmektedir. 

1280'lerin sonunda Menteşeoğulları'nın, 1397 - 1402 arasında Osmanlı'ların egemenliğine girdi.

1402 - 1425 arası Aydınoğulları'nın eline geçtiyse de 1425'te Osmanlı'lar bölgeyi yeniden ele geçirdi. 

Kuşadası, 1413 yılında I. Mehmet ( Çelebi ) tarafından Osmanlı egemenliğine katıldı. Bu tarihten sonra şehir tamamen Türklerin elinde kaldı ve Türklerin yaptığı eserler ile dolmaya başladı. Bunlardan bugünkü Kervasaray ve Kuşadası'nın çeviren surlar, Öküz Mehmed Paşa tarafından yaptırıldı. 

 

FOTOĞRAF GALERİSİ

TARİHÇE

Sosyal Yaşam

Kuşadası nda

sub

Etkinlikler

Yaklaşan Etkinlikler

Haberler

Kuşadasından Güncel Haberler

VİDEOLAR

Interview about Kuşadası / They Love Kuşadası / Belgium

Interview about Kuşadası / They Love Kuşadası / Türkiye

Turlar
varSüleyman Demirel Bulvarı Ticaret Odası No:2 Kuşadası AYDIN • T. +90 256 612 70 72 • F. +90 256 612 70 72 • info@koder.org.trkusadasi-live1trYükleniyor.. Lütfen bekleyiniz. 182tarihce1tarihce,,182ANTALYAsub DEVAMINI GÖRyok